Cyprys

Cyprys

Cyprys

Opis

Cyprys to majestatyczna, wiecznie zielona roślina z szyszkami i niezwykle pachnącymi gałęziami. Cyprysy rosną w różnych miejscach na całym świecie, ale olejek cyprysowy doTERRA pozyskuje w Kenii.

Olejek cyprysowy jest mieszanką dwóch gatunków: Cupressus sempervirens i Cupressus lusitanica. Stosowanie tych gatunków cyprysu nie tylko wzmacnia zrównoważone źródło, ale także poprawia i wzmacnia właściwości i zalety olejku.

Starożytni Rzymianie spopularyzowali uprawę cyprysu w całym Cesarstwie Rzymskim, chociaż Egipcjanie używali kory cyprysu do budowy sarkofagów, a Fenicjanie i Kreteńczycy używali drewna do budowy swoich statków. Szekspir w swojej sztuce „Wieczór Trzech Króli” pisze o trumnach wykonanych z cyprysu. Po łacinie Sempervirens (cyprys) oznacza wiecznie żywy lub wiecznie zielony, co symbolizuje życie po śmierci.

Cyprys kojarzy się z żałobą, ponieważ tak jak dzisiaj, drzewo cyprysowe służyło jako ozdobna dekoracja cmentarzy. Jednak cyprys jest znacznie bardziej przydatny poza celami dekoracyjnymi. Historycznie rzecz biorąc, liście cyprysu były używane do moczenia w celu przygotowania herbaty o wszelkiego rodzaju korzyściach zdrowotnych. Olejek eteryczny z gałęzi można wykorzystać na wiele sposobów.

Mimo że można go stosować tylko miejscowo lub aromatycznie, a nie wewnętrznie, cyprys ma nie mniej korzyści.

Zastosowanie

Cyprys jest wyjątkowy wśród drzewnych olejków eterycznych, ponieważ zawiera różnorodną kombinację składników chemicznych. Podobnie jak inne gatunki drzew iglastych, cyprys jest bogaty w pinen (który ma charakterystyczny sosnowy aromat), ale zawiera także alfa-terpinen i karen. To sprawia, że ​​cyprys jest zarówno orzeźwiający, jak i osadzający emocje.

Korzystnie wpływa na system krążenia, dlatego często wykorzystywany jest do leczenia żylaków, hemoroidów, pękających naczyń, działa przeciw obrzękom kończyn dolnych.

Pomaga w gospodarce wodno-tłuszczowej, dlatego stosuje się go przy usuwaniu tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz przy masażach wyszczuplających.

Bardzo dobry środek na suchy kaszel.

Naturalny dezodorant. Zapach cyprysu jest świeży, zielony, drzewny i ziołowy, co czyni go doskonałym zapachem do mydeł, dezodorantów (redukuje nadmierne pocenie), a nawet jako męska nuta w niektórych wodach kolońskich dla mężczyzn.

Pomaga zwiększyć wydolność i daje dodatkowy zastrzyk energii. Stosuj na skórę przed treningiem. Wmasuj kilka kropli olejku cyprysowego w dowolne mięśnie, zanim zaplanujesz poważny trening, aby dodać sobie energii.

Poprawia wygląd skóry.  Olejek cyprysowy jest dobry dla skóry i często stosowany w spa podczas zabiegów na twarz i masaży, aby zrównoważyć tłustą skórę i zrelaksować się.

Łagodzi niespokojne myśli. Cyprys może również pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju.

Promuje witalność i energię. Wdychając zapach cyprysu, poziom energii może naturalnie wzrosnąć.

Uspokaja emocje. Mówi się, że zapach cyprysu uspokaja umysł i łagodzi emocje, takie jak gniew.

Olejki, z którymi się dobrze komponuje

Cyprys dobrze łączy się z olejkami cytrusowymi, takimi jak cytryna, limonka i dzika pomarańcza, bergamotka a także z innymi olejkami, takimi jak szałwia, kadzidło, jałowiec, lawenda, majeranek, i rozmaryn.

Ostrzeżenia
Unikać długotrwałego stosowania. Unikać w ciąży i okresie karmienia.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.doterra. com oraz publikacji „Biblia olejków eterycznych” Daniele Festy