Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn

ROZMARYN – zdrowe włosy

Rosmarinium officinalis

Rozmaryn to aromatyczny, wiecznie zielony krzew, który jest często wykorzystywany w świecie kulinarnym. Czczony w czasach starożytnych w kulturze greckiej, rzymskiej, egipskiej i hebrajskiej rozmaryn ma mnóstwo zastosowań. Dzięki pobudzającemu, ziołowemu zapachowi rozmaryn często znajduje zastosowanie poza kuchnią, np. w aromaterapii i masażu leczniczym. Bogaty w przeciwutleniacze olejek rozmarynowy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trawienie.  Olejek rozmarynowy usuwa dezorientację i łagodzi uczucie napięcia.

Łacińska nazwa rozmarynu to „rosa morza” i zgodnie ze swoją nazwą rozmaryn rośnie dziko na brzegach morza w całym basenie Morza Śródziemnego. 

Główne składniki chemiczne: 1,8-Cyneol, alfa-pinen, kamfora, węglowodory monoterpenowe . To one właśnie nadają olejkowi ostry zapach 

Korzyści z oleju rozmarynowego

  • Wspiera zdrową skórę głowy

Szukasz sposobu na uzyskanie pełnej, zdrowo wyglądającej głowy? Olejek eteryczny z rozmarynu jest pomocnym dodatkiem do produktów do skóry i włosów dzięki łagodnym właściwościom myjącym. W celu stymulującego masażu skóry głowy zmieszaj olejek rozmarynowy z olejem Melaleuca i olejem bazyliowym i pozostaw na włosach przez 15 minut przed umyciem włosów.

  • Poprawa pamięci i koncentracji

Rozmaryn wpływa na poprawę pamięci przy regularnym stosowaniu inhalacji z olejku. Wdychając olejek z rozmaryny szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości 1,8-cineolu – aktywnego składniku odpowiedzialnego za jego pozytywny wpływ na funkcje mózgu. Okazuje się, że wytworzenie takiego związku w sposób sztuczny jest niemożliwe, musi bowiem występować wraz z innymi związkami występującymi naturalnie w rozmarynie.

Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2045125312436573

  • Zdrowy układ oddechowy i zdrowe trawienie 

Zastanawiasz się, jak stosować olej z rozmarynu do wewnętrznych korzyści? Ponieważ olej rozmarynowy może być korzystny dla promowania zdrowego układu oddechowego i wspierania zdrowego trawienia, ludzie zwykle używają go wewnętrznie. Dodaj kilka kropli oleju rozmarynowego do kapsułki wegetariańskiej lub szklanki wody.

  • Właściwości odnawiające i odmładzające

Ziołowy energetyzujący aromat olejku rozmarynowego sprawia, że ​​jest popularnym olejem, szczególnie do promowania odnawiającej, odmładzającej atmosfery. Chemiczny skład olejku z rozmarynu sprawia, że ​​działa zarówno energetyzująco, jak i uziemiająco. Pod koniec długiego dnia skorzystaj z odnawiających właściwości olejku rozmarynowego, dodając go do ciepłej kąpieli z innymi olejkami odmładzającymi, takimi jak olej z kadzidłowca.

  • Właściwości przeciwutleniające 

Gdy jest stosowany wewnętrznie, olejek eteryczny z rozmarynu ma właściwości przeciwutleniające. Jak więc stosować olejek eteryczny z rozmarynu, aby czerpać korzyści wewnętrzne? Dodaj go do swojej ulubionej potrawy mięsnej lub marynaty, aby zwiększyć wsparcie antyoksydacyjne. Olej rozmarynowy dobrze łączy się z kurczakiem, jagnięciną, wieprzowiną i ziemniakami, a potrzebujesz tylko niewielkiej kropli, aby uzyskać oczekiwany mak. Dodatek ekstraktu z rozmarynu do mięsa znacznie spowalnia procesy utleniania, więc zapobiega niekorzystnym zmianom oksydacyjnym, dodatkowo poprawiając zapach wyrobów mięsnych.

  • Zewnętrznie w schorzeniach reumatycznych

Ma działanie przeciwbólowe (rozszerzając naczynia włoskowate powoduje lepsze ukrwienie). Przypisuje
się mu działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

  • Przy produkcji perfum i kosmetyków

Stosowany jest jako środek zapachowy przy produkcji perfum i kosmetyków.

  • Naturalnie odstrasza owady

Większość owadów nie lubi zapachu rozmarynu, co czyni go korzystną rośliną ogrodową.

Sposoby użycia

Dyfuzja:

Użyj trzech do czterech kropel.

Jako dodatek kulinarny: Rozcieńcz jedną kroplę w 125 ml płynu.

Stosowanie miejscowe:

Do masażu wymieszaj 5 kropli z 10 ml oleju nośnego. Do kąpieli dodaj 5 kropli z 5 ml oleju nośnego.

W celu perfumowania: wymieszaj 1 kroplę na 10 kropli oleju nośnego.

Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na www.doterra.com