Lavender (Lawenda) ukojenie i relaks
Lawenda jest jednym z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych olejków, które powinny znaleźć się w każdym domu. Jej działanie uspokajające i relaksujące jest powszechnie znane od setek lat i przynosi doskonałe rezultaty.
Słowo Lawenda pochodzi od łacińskiego słowa lavera – „myć”, ponieważ Rzymianie używali kwiatów tej rośliny w swoich łaźniach.
Już w starożytności Lawenda była uznawana i hodowana ze względu na niepowtarzalny aromat i kojące właściwości. Starożytni Grecy, Persowie i Rzymianie palili lawendę w pomieszczeniach, w których przebywali chorzy ludzie. Początkowo używano lawendy do kąpieli, relaksu, następnie dodawano do potraw, a także zaczęto stosować jako perfumy. Jako przyprawa ma słodki smak z lekko cytrusowo -kwiatową nutką. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem – może być wykorzystana w większości przepisów zamiast tych przypraw.
Olejek lawendowy doTERRA pozyskiwany jest we Francji oraz Bułgarii TYLKO z kwiatów tej rośliny. Charakteryzuje się on przyjemnym słodkim, kwiatowym zapachem.
Głównymi składnikami chemicznymi oleju lawendowego są octan linalolu, linalol. Olejki eteryczne bogate w linalol, w tym olejek lawendowy, są znane ze swojej zdolności do zmniejszania smutku i niepokoju.
Olejek lawendy lekarskiej to jeden z najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych olejków. Można go stosować nawet u małych dzieci, pod warunkiem, że jest to naprawdę olejek lawendy lekarskiej (a nie olejek lawendynowy!).
Liczne badania z udziałem wielu grup uczestników wykazały, że aromaterapia z olejkiem lawendowym przed snem może poprawić czas snu i satysfakcję, jednocześnie zmniejszając nocne budzenie i ogólne poziomy zmęczenia.
AFIRMACJA
„Mój strach jest fikcyjny”
Lawenda jest nazywana olejkiem komunikacji. Pomaga w uczciwej i otwartej komunikacji.
Lawenda jest nazywana również olejkiem spokoju. Jest cudownym wyborem dla osób potrzebujących odstresowania i relaksu. Wspomaga nas w wyrażaniu prawdziwych myśli i uspokaja umysł.
ZASTOSOWANIE
Jest to jeden z pierwszych olejków eterycznych użytych we współczesnej aromaterapii jako środek antyseptyczny i przyspieszający gojenie się ran, oparzeń i podrażnień skóry.
Francuski naukowiec, chemik Rene M. Gatefosse był pierwszym odkrywcą właściwości Lawendy jako środka pomagającego w regeneracji tkanek i przyspieszającego gojenie ran (osobiście zastosował go u siebie kiedy się poparzył w laboratorium w czasie pracy).
Łagodzi skutki ukąszeń owadów, poparzenia słonecznego, jest skuteczny przy wszystkich rodzajach trądziku, egzem, stanów zapalnych skóry, dermatoz, łupieżu i wypadaniu włosów, grzybic, pleśniawek pochwy, liszajów i wszawicy.
Ze względu na dużą zawartość substancji czynnych olejek eteryczny oraz ekstrakty z lawendy działają na skórę odmładzająco, antyseptycznie, wygładzająco oraz dezynfekująco.
Obniża ciśnienie krwi i zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie.
Reguluje zaburzenia gastryczne, kolki, wzdęcia, nudności.
Zwiększa odporność organizmu. Jest cennym składnikiem mieszanek stosowanych przy grypach, przeziębieniu, katarze, zapaleniu gardła, astmie, zapaleniu ucha.
Działa przeciwbólowo w reumatyzmie, migrenie, zapaleniu ucha, i menstruacji, gdzie dodatkowo zmniejsza nieregularność cyklu.
Posiada właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, zmniejsza ociężałość umysłową, irytacje, bezsenność spowodowaną zdenerwowaniem, łagodzi stany histerii i napięcia nerwowego. Zastosowany na skroniach pomaga zlikwidować napięcie i ból głowy.
Dodanie kilku kropli lawendy na poduszkę lub rękaw pidżamy, w której śpimy ułatwia zasypianie. Rozproszony w sypialni w dyfuzorze uspokaja i zapewnia spokojny sen dzieciom i dorosłym.
Stosowana do gotowania, aby zmiękczyć cytrusowe smaki i dodać aromatycznego akcentu marynatom, wypiekom i deserom np. zamiast ekstraktu z wanilii robiąc swoje pyszne ciasta, kremy, desery, muffinki. Wybornie smakuje z miodem.
Jako środek antyalergiczny w połączeniu z cytryną i miętą w jednakowych proporcjach.
Lawenda w każdej postaci jest ochroną przed owadami, można ją rozpylać w pomieszczeniu, lub posmarować kilkoma kropelkami zmieszanymi z balsamem do ciała, albo nosić zawieszkę z kilkoma kroplami olejku z lawendy, aby pozbyć się natrętnych muszek czy komarów. Można spryskać pomieszczenie, aby pozbyć się moli, pająków czy muszek w domu.
Szeroko stosowana do odświeżania garderoby, materacy, dywanów lub powietrza w połączeniu z wodą.
Drewniane podłogi: dodaj olejek lawendowy do płynu podczas mycia podłogi i ciesz się pięknym parkietem.
Bezzapachowy ocet: dodając kilka kropel olejku lawendowego do octu, minimalizujesz jego zapach.
SPOSOBY APLIKACJI:
aromatycznie: 3-4 krople umieścić w dyfuzorze, 1-2 kroplami skroplić poduszkę, pościel lub pidżamę
miejscowo: 1-2 krople najlepiej rozcieńczone olejem nośnikowym wsmarować w miejsca podrażnione, dotknięte cellulitem, rozstępy; w stopy relaksująco i nasennie, a w skronie i kark dodatkowo przeciwbólowo; kąpiel – kilka kropli przy problemach skórnych i stresie
wewnętrznie: 1 kropla na 250 ml płynu lub w kapsułce
Tu kupisz pojedynczy olejek