Właściwości antydrobnoustrojowe olejków eterycznych

Właściwości antydrobnoustrojowe olejków eterycznych

Właściwości antydrobnoustrojowe olejków eterycznych

Bakterie i wirusy są inteligentne. Kiedy zdają sobie sprawę, że są atakowane przez środki przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe, mutują. Zmieniają swój sposób funkcjonowania w super szybkim tempie. Nie tylko są sprytne, lecz także sprawnie współpracują ze sobą. Poprzez proces zwany koniugacją bakteryjną zagrożone bakterie wymieniają DNA z pokrewnymi gatunkami bakterii i zasadniczo stają się nowym organizmem, odpornym na antybakteryjne środki farmaceutyczne.

Kiedyś bardzo niewiele bakterii wchodziło w kontakt z lekami przeciwbakteryjnymi, ponieważ środki te nie były powszechnie stosowane. Ludzie używali ich, gdy byli chorzy, i to wszystko. W dzisiejszych czasach antybiotyki podaje się zwierzętom nie tylko wtedy, gdy cierpią na jakąś chorobę, ale też zapobiegawczo lub jako stymulatory wzrostu. Jeszcze więcej tych substancji stosuje się m. innymi w hodowli ryb, uprawie roślin. Innymi słowy, cała nasza planeta jest zalana środkami przeciwdrobnoustrojowymi, a świadome tego mikroby mutują, aby się przed nimi ustrzec. Końcowy rezultat jest taki, że niegdyś skuteczne leki przestają działać.

Na tym właśnie polega międzynarodowy kryzys antybiotykoodporności, zwany AMR. Około 70% mikrobów odpowiedzialnych za zakażenia jest odpornych na jeden lub więcej leków, które zwalczyłyby je jeszcze kilka lat temu.

Światowa Organizacja Zdrowia uczyniła AMR tematem Światowego Dnia Zdrowia w 2011roku, przyznała tym samym, że z problemem tym wiąże się ogromny potencjał wymierania ludności w skali światowej.

We współczesnych czasopismach naukowych publikuje się wiele nowych badań nad przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym potencjałem olejków eterycznych lub ich składników; na ich podstawie możemy stwierdzić, że skuteczność olejków eterycznych nie budzi wątpliwości.

Prowadzone badania mają na celu nie tylko rozwiązywanie problemów zdrowotnych człowieka, lecz także przeciwdziałanie problemom mikrobiologicznym, które są powszechne w praktyce weterynaryjnej, w przemyśle spożywczym i rolnictwie.

Uprawy komercyjne – podobnie jak my sami – są podatne na bakterie, wirusy i grzyby. To właśnie dlatego, że rośliny od zawsze musiały zwalczać te nieznośne mikroorganizmy, niektóre z nich rozwinęły mechanizm obronny – olejki eteryczne.

Nie ma już wątpliwości, że olejki eteryczne o słodkim zapachu odgrywają ważną rolę w walce z najbardziej niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Wszystkie olejki eteryczne w pewnym stopniu wykazują działanie antyseptyczne.

Nawet jeśli dany olejek eteryczny nazywa się „antybakteryjnym”, nie oznacza to, że będzie skuteczny przeciwko wszystkim bakteriom. Nie stanowi to dla nas większego problemu, ponieważ olejki eteryczne – w przeciwieństwie do farmaceutyków – mogą być używane w mieszankach. Możemy stosować wiele olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych, mieszać je ze sobą i atakować drobnoustroje na wielu frontach jednocześnie. Złożoność związków obecnych w każdym olejku eterycznym jest zaletą, a w mieszankach cecha ta multiplikuje się. Synergiczne mieszanki olejków eterycznych zostały przetestowane pod kątem obecności drobnoustrojów i okazały się niezwykle skuteczne.

Należy pamiętać , że skuteczność olejków eterycznych wynika z tego, w jaki sposób współpracują ze sobą wszystkie ich składniki.

Źródło: Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii – Valerie Ann Worwood