Mieszanka na zatoki

Mieszanka na zatoki

Mieszanka na zatoki


Mieszanka na ZATOKI

Olejki eteryczne idealnie sprawdzają się przy problemach z zatokami, ponieważ z łatwością przenikają przez małe ujścia zatok, rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odpływ.

Gdy zatoki są objęte stanem zapalnym, gęsta wydzielina zalega w jamie nosowej, co powoduje obrzęk tkanki i zablokowanie otworów odpływowych, także tych prowadzących do gardła i nosa, więc płyn nie może być odprowadzany. Powoduje to wystąpienie objawów zapalenia zatok, bólu głowy i twarzy, a nawet bólu zębów.

Mieszankę na zatoki można używać jako środka ułatwiającego oddychanie, ponieważ:

– rozrzedza wydzielinę,

– udrażnia nos i zatoki

– łagodzi ucisk w obrębie twarzy.

Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego można ją stosować do eliminacji bakterii, wirusów i grzybów z zatok i jamy nosowej.

Przyspiesza te ruchy i poprawia koordynację rzęsek, dzięki czemu mogą skuteczniej usuwać alergeny i inne czynniki podrażniające zatoki.

Ta technika może znacząco obniżyć ryzyko infekcji zatok lub radykalnie złagodzi objawy i skróci czas powrotu do zdrowia.

Eukaliptus – właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w łagodzeniu objawów kataru, kaszlu i infekcji dróg oddechowych. Podczas infekcji dróg oddechowych upłynnia wydzielanie i działa wykrztuśnie, poprawiając funkcje oddechowe. Ma te działanie rozgrzewające i pobudzające.

Mięta pieprzowa – ma właściwości chłodzące, które pozytywnie wpływają na przepływ limfy i drożność węzłów chłonnych. Zawarte w nim mentol, menton i estry metylu łagodzą stany zapalne. Ułatwia oddychanie. Wskazany na osłabienie, infekcje dróg oddechowych, przeziębienie, katar, kaszel, problemy z zatokami, podwyższoną temperaturę, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie.

Tymianek – łagodzi stany zapalne. Główne składniki tego olejku, tymol i karwakrol, znane są z właściwości przeciwzapalnych, przeciwdrobnoustrojowych, przeciwkaszlowych , wykrztuśnych, przeciwbakteryjnych.

Lawenda – działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Pomaga przy osłabieniu, przeziębieniu.

Przepis

5 kropli olejku eukaliptusowego

5 kropli olejku z mięty pieprzowej

5 kropli olejku tymiankowego

3 krople olejku lawendowego

Połącz olejki i wymieszaj z olejem bazowym ( np. ze słodkich migdałów, kokosowy)  15 ml ( dla początkującej osoby większe rozcieńczenie np. 25 ml

Jak stosować

Nasącz patyczek higieniczny kilkoma kroplami mieszanki i delikatnie przetrzyj wnętrze nozdrzy. Optymalny efekt uzyskasz pozostawiając wacik w środku (do 20 minut). Odpręż się i skup na oddychaniu przez nos.

Kiedy stosować

Od dwóch do czterech razy dziennie, najlepiej tuż po przebudzeniu i przed snem.

Artykuł opracowany na podstawie publikacji „Olejki eteryczne dla zdrowego mózgu i ciała” Jodi Cohen