Czym są olejki

Czym są olejki eteryczne ?

Jeśli kiedykolwiek poczułaś zapach róży, to już doświadczyłaś aromatycznych właściwości olejków eterycznych. Te naturalnie występujące, lotne związki aromatyczne znajdują się w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Rośliny, z których otrzymuje się olejki eteryczne, są stosowane do celów medycznych od wieków.

W rzeczywistości większość współczesnych lekarstw pochodzi od roślin, które zmodyfikowano na tyle, żeby je opatentować ( w przeciwieństwie do tego – nie można opatentować substancji naturalnej. W przybliżeniu połowa leków farmaceutycznych wyprodukowanych w ciągu ostatnich trzydziestu lat wywodzi się bezpośrednio lub pośrednio z ziołolecznictwa.

Olejki eteryczne mogą łączyć piękno, intensywność zapachu oraz szereg dobroczynnych działań.

Nadają roślinom charakterystyczny zapach, chronią rośliny przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, leczą urazy, odstraszają drapieżniki, odgrywają rolę w ich zapylaniu a także biorą udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek.

Zawierają kluczowe składniki roślinnego układu immunologicznego.

Są roślinom niezbędne, ponieważ pomagają im przetrwać, rosnąć, rozwijać się, ewoluować i adaptować do otoczenia.

Oprócz ich cech niezbędnych dla funkcjonowania roślin i pięknego zapachu, olejki eteryczne były już od dawna używane do przygotowywania żywności, zabiegów kosmetycznych oraz działań zdrowotnych.

Czym właściwie jest lotny związek aromatyczny?

W skrócie, związki te są małymi cząsteczkami organicznymi, które mają tendencję do szybkiej zmiany od stanu stałego lub ciekłego do stanu gazowego w temperaturze pokojowej. Nazywa się je lotnymi, ponieważ szybko zmieniają swój stan skupienia.

Gdy po raz pierwszy otworzysz buteleczkę olejku eterycznego, od razu zwrócisz uwagę, że aromat jest silny i możesz go poczuć nawet z odległości.

Fizyczne i chemiczne właściwości lotnych związków aromatycznych, z których składają się olejki eteryczne, pozwalają im szybko poruszać się w powietrzu i bezpośrednio oddziaływać z naszymi receptorami węchowymi. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że olejki eteryczne idealnie nadają się do zastosowań w aromaterapii poprzez ich wykorzystanie w utrzymywaniu zdrowego ciała i umysłu – a także w wielu innych zastosowaniach.

Rodzaj lotnych związków aromatycznych obecnych w danym olejku eterycznym kształtuje jego aromat, oraz jego właściwości zdrowotne i fizyczne.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 3000 odmian lotnych związków aromatycznych. Rodzaj olejku eterycznego różni się w zależności od rośliny, jej rodziny botanicznej i gatunku.

Odpowiedni stosunek poszczególnych składników aromatycznych występujących w danym olejku sprawia, że każdy z nich jest wyjątkowy, posiada pewne właściwości i dostarcza określonych korzyści.

Nawet w przypadku czystych olejków eterycznych pochodzących z jednej rośliny ich skład może się znacznie różnić w zależności od pory dnia, pory roku, lokalizacji geograficznej, metody i czasu trwania destylacji, roku uprawy i pogody. Sprawia to, że każdy etap procesu produkcji olejku ma wpływ na jego jakość i musi być ściśle kontrolowany.

Olejki eteryczne mogą być szeroko stosowane i wpływać na nasze zdrowie emocjonalne, fizyczne oraz dobre samopoczucie.

Olejki eteryczne odgrywają podobną rolę w ludzkim organizmie, być może za sprawą struktury chemicznej, którą dzielimy z roślinami. Zarówno rośliny jak i ludzie składają się z trzech głównych pierwiastków – węgla, wodoru i tlenu – co sprawia, że roślinne olejki eteryczne są wysoce kompatybilne z ludzką biochemią.

Jak wskazują badania, esencje te pomagają nam:

  • zwalczać infekcje ( dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym),
  • równoważyć poziom hormonów,
  • łagodzić emocje
  • przyspieszać regenerację.

Mogą być stosowane jako pojedyncze olejki lub jako mieszanki różnych olejków eterycznych w zależności od doświadczenia użytkownika i pożądanych korzyści zdrowotnych. Zmieszane olejki eteryczne mogą wzajemnie wzmacniać swoje właściwości lecznicze. Połączenie dwóch lub więcej olejków może skutkować zupełnie nową budową cząsteczkową i sprawić, że suma okaże się  większa niż oddzielne składniki. Fenomen ten nosi nazwę synergii między olejkami.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.doterra.com oraz publikacji „Olejki eteryczne dla zdrowego mózgu i ciała” Jodi Cohen