Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?
Wyróżniamy trzy podstawowe sposoby aplikacji:
1. Aromatycznie,
2. Miejscowo,
3. Wewnętrznie
Wszystkie te metody są bezpieczne jeżeli stosujemy się do nich w odpowiedni sposób.
Aromatycznie
Inhalacja jest najpopularniejszą i najkorzystniejszą metodą aplikacji olejków eterycznych. Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z inhalacji jest działanie na układ oddechowy.
Zmysł węchu jest narządem, które bardzo mocno oddziałuje na organizm ludzki. Może wywołać potężne fizyczne i emocjonalne reakcje i odczucia.
Komórki nabłonka węchowego są w istocie komórkami mózgowymi. Ta błona komórkowa jest jedynym miejscem w ludzkim ciele, gdzie ośrodkowy układ nerwowy jest odsłonięty i ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym!
Poprzez szybkie pobudzanie receptorów olejki angażują wszystkie elementy układu oddechowego – i nie tylko – w tym mają ogromne znaczenie dla naszego mózgu.
Działanie olejków może wpływać na zapach, emocje, zachowanie ludzkie czy pamięć.
Każdy olejek ma inne właściwości – niektóre pobudzają lub orzeźwiają, inne uspokajają.
Najwygodniejszym sposobem stosowania tej metody jest rozpylenie olejków za pomocą ultradźwiękowego dyfuzora. Jest to popularny rodzaj dyfuzora, który idealnie nadaje się do stosowania w domu. Jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy niewielka ilość wody i kilka kropli olejku eterycznego. Wykorzystuje częstotliwości ultradźwiękowe do uwalniania olejku z wody w postaci drobnej mgiełki bez procesu podgrzewania. Dzięki temu zachowane są właściwości olejku eterycznego.
Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, możemy umieścić kilka kropli olejku na dłoni i wdychać nosem.
Aby zapach olejków pozostał w naszym otoczeniu na dłużej, warto wypróbować kilka innych sposobów ich używania, takich jak:
- skropienie wacika kilkoma kroplami olejku i umieszczenie go w kratce wentylacyjnej w samochodzie, co spowoduje rozprzestrzenienie się zapachu w całym pojeździe;
- wykorzystanie olejku w codziennych pracach domowych, np. dolanie kilku kropli do wsadu prania, co wzbogaci jego zapach, lub używanie jako spray do czyszczenia mebli czy dywanów.
Miejscowo
Zewnętrzna metoda, czyli aplikacja miejscowo na skórę.
Skóra jest oknem na to co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz organizmu.
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała, stosunkowo przepuszczalnym dla olejków eterycznych.
Od tysięcy lat ludzie nakładają na skórę substancje lecznicze w celach zdrowotnych.
Nowoczesna medycyna również wykorzystuje ten przezskórny kanał do aplikacji rozmaitych preparatów w leczeniu miejscowym. Ta metoda stanowi skuteczną alternatywę dla podawania doustnego, przede wszystkim dlatego, że omija żołądek i wątrobę, czyli narządy, które mogą chemiczne zmienić właściwości lecznicze olejków eterycznych.
Nakładanie olejków bezpośrednio na skórę, po rozcieńczeniu z olejem bazowym ( np. frakcjonowany olej kokosowy, jojoba, sezamowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów), powoduje ich bardzo skuteczne działanie i przenikanie w głąb układu krążenia.
Olejki – z racji tego, że mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w tłuszczach – łatwo wnikają w skórę.
Istnieje też szereg metod, które jeszcze ułatwiają ich wchłanianie, np. używanie światła do masażu, co zwiększa przepływ krwi i ułatwia dystrybucję olejku w każdy obszar ciała.
Aby obniżyć prawdopodobieństwo podrażnień skóry zaleca się stosowanie oleju bazowego (nośnego).
Rekomendowana proporcja przy użyciu frakcjonowanego oleju kokosowego to zwykle jedna kropla olejku eterycznego na łyżkę stołową oleju kokosowego.
Zazwyczaj zalecane jest stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia. Należy zacząć od najmniejszej możliwej dozy 1–2 krople aby sprawdzić reakcję skóry. Aplikację można powtarzać co 4–6 godzin. Z racji tego, że każdy z nas ma inny organizm, dawka dla każdego może być inna.
Sposoby użycia miejscowego:
- roll-on z olejkami eterycznymi i olejem bazowym – to najpopularniejszy sposób stosowania olejków eterycznych. Roll-on z olejkami eterycznymi to szklane butelki wypełnione rozcieńczoną mieszanką olejków eterycznych i oleju nośnego ( bazowego). Zwykle mają na górze kulkę ze stali nierdzewnej;
- masaż – olejki eteryczne łączy się z olejkami do masażu. Korzyści obejmują inhalację a także lecznicze działanie olejku;
- kąpiel aromatyczna – w połączeniu z olejem bazowym i solą epsom łączy w sobie moc aromatycznego relaksu z wchłanianiem olejków przez skórę. Kąpiele te mogą sprzyjać relaksowi i rozluźnianiu mięśni;
- punkty refleksyjne – stopy, dłonie i uszy mają receptory refleksyjne odpowiadające różnym emocjom, a na poziomie fizycznym punktom energetycznym i meridianom wszystkich narządów wewnętrznych, układu mięśniowego, układu kostnego i innych części ciała. To powiązanie z narządami i układami ludzkiego ciała czyni podeszwy stóp i uszy skutecznym miejscem aplikacji olejków, której celem jest leczenie całego organizmu.
Obszary naszego ciała, w które olejki dobrze się wchłaniają to: szyja, czoło, klatka piersiowa, brzuch, ręce, nogi i stopy.
Inne skuteczne metody zewnętrznego stosowania:
- zrób kompres zamaczając ręcznik w wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku i nałóż na żądany obszar;
- dodaj do balsamu do ciała, aby wzbogacić jego skład.
Obszary wrażliwe na działanie olejków :
Tam powinno się je stosować bardzo ostrożnie lub w ogóle. Są to: oczy, okolice oczu, ucho wewnętrzne, uszkodzone części skóry, rany (chyba że używany jest olejek na ten problem – jak najbardziej jest on wskazany).
Wewnętrznie
Zgodnie z dekalogiem aromaterapii nie stosujemy olejków eterycznych doustnie.
Są jednak różne szkoły.
Do stosowania wewnętrznego potrzebna jest obszerna wiedza z zakresu aromaterapii.
Spożycie wewnętrzne nie jest odpowiednie dla osoby, która dopiero zaczyna stosować olejki eteryczne.
Po spożyciu olejki wprowadzane są przez układ pokarmowy bezpośrednio do organizmu, a następnie transportowane w pozostałe jego części. W wątrobie i innych narządach są metabolizowane, a później wydalane – jak wszystkie rzeczy, które spożywamy.
Skład olejków jest bardzo złożony. Każdy element posiada unikatowy zestaw wartości biochemicznych, które reagują z komórkami i narządami w naszym organizmie.
Każdy z produktów posiada swoją dokumentację.
Bardzo ważne jest, aby stosować olejki bezpiecznie. Zawsze należy uważnie czytać załączone instrukcje stosowania, zalecenia, normy oraz uwagi dotyczące bezpieczeństwa.
Olejki mogą być wykorzystywane nie tylko jako pojedyncze preparaty, możliwe jest też tworzenie mieszanek. Dodawane do napojów czy potraw mają dużo silniejszy wpływ na ich smak niż zioła, ponieważ są bardziej intensywne. Olejki można zażywać doustnie również zamknięte w kapsułkach.
Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.doterra.com oraz publikacji „Olejki eteryczne dla zdrowego mózgu i ciała” Jodi Cohen