Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta Pieprzowa – Mentha piperita

Mięta pieprzowa ma jeden z tych zapachów, który często wywołuje pozytywną reakcję. Miętę stosowano od stuleci dzięki niesamowitym korzyściom, jakie oferuje – od wspierania zdrowia jamy ustnej i wspomagania oddychania, po neutralizowanie problemów trawiennych. Mówi się również, że mięta pieprzowa wspomaga zdrowe krążenie krwi, co może pomóc w bólach głowy i nudnościach.  Ma również niesamowitą zdolność łagodzenia oparzeń.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest destylowany z liści i kwitnących wierzchołków rośliny. Istnieją prawie dwa tuziny gatunków mięty i setki odmian, które rosną naturalnie w Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej. Mięta pieprzowa to krzyżówka mięty wodnej i mięty o łagodnym smaku, została po raz pierwszy opisana przez szwedzkiego botanika Carla Linneusza w XVIII wieku.

Podstawowym składnikiem olejku z Mięty Pieprzowej jest MENTOL jeden z najbardziej znanych i stosowanych związków terpenowych, który występuje w wysokich stężeniach w kilku odmianach mięty, zwłaszcza mięty kukurydzianej i mięty pieprzowej. Jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości chłodzących i wspomagających oddychanie, wspomagających trawienie, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, orzeźwiających, energetyzujących, poprawiających koncentrację, pobudzających, zmniejszających uczucie napięcia i zmęczenia, odstraszających owady.

Olejki miętowe są sortowane według zawartości obecnego w nich mentolu. Olejki wyższej jakości zawierają więcej mentolu. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej doTERRA pozyskiwany jest w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Pochodzi z roślin zebranych w okresie, kiedy kwitnienie dopiero się zaczyna. Daje to olejek eteryczny o maksymalnej zawartości mentolu.

Ogromny wpływ na jego silne właściwości ma jego JAKOŚĆ. Dzięki odpowiedzialnemu pozyskiwaniu i misternym testom za pomocą metod CPTG z certyfikatem Pure Therapeutical Grade, dōTERRA dokłada wszelkich starań, aby każda butelka olejku eterycznego, w tym Mięta pieprzowa, była bezpieczna i najwyższej jakości. Ten protokół obejmuje serię ścisłych testów, które zapewniają, że olejki eteryczne są wolne od substancji wypełniających lub zanieczyszczeń – dzięki czemu zakupione oleje eteryczne doTERRA są mocne i czyste.

Zastosowania i zalety:

Aromatycznie

 • Jedną z najbardziej charakterystycznych cech olejku z Mięty pieprzowej jest jego silny zapach. Mięta pieprzowa ma pozytywne działanie emocjonalne. Jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia smutku i niepokoju, uspokojenia emocji i łagodzenia napięcia. Wprowadź kilka kropli do dyfuzora. Poprawi to zapach Twojego domu, jednocześnie oczyszczając powietrze.
 • Wdychanie Mięty pieprzowej oczyszcza drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Umieść jedną kroplę w dłoniach, rozetrzyj i wdychaj.

Naukowcy odkryli, że olejek z Mięty pieprzowej miał pozytywny wpływ na funkcje poznawcze podczas wykonywania trudnych zadań umysłowych. Ponadto olejek eteryczny z mięty pieprzowej znacznie zmniejszał zmęczenie poznawcze.

Miejscowo

 • Aby uzyskać poranny zastrzyk energii, po przebudzeniu wetrzyj w skronie olejek miętowy.
 • Przez cały dzień stosuj Miętę pieprzową w formule Touch, aby złagodzić uczucie napięcia głowy, zwiększyć czujność i koncentrację oraz zmniejszyć uczucie niepokoju.
 • Kojące składniki zawarte w olejku miętowym sprawiają, że jest on pożądanym olejkiem do masażu. Spróbuj dodać olejku miętowego do masażu i ciesz się przyjemnym uczuciem chłodzenia. Świetnym połączeniem w masażu z mięty pieprzowej jest lawenda. Ta kombinacja wywoła optymalne kojące odczucia, które dodadzą każdemu masażowi.
 • Obniża gorączkę po zastosowaniu miejscowym na kark, kręgosłup i stopy.
 • Po nałożeniu na stopy uśmierza ból stóp.
 • Dodaj olejek miętowy do szamponu lub odżywki w celu stymulującego masażu włosów, który zapewni odprężenie skóry głowy.

Wewnętrznie

 • Wspaniały smak olejku z Mięty pieprzowej sprawia, że ​​jest popularnym olejkiem do spożywania wewnętrznego. W rzeczywistości mięta pieprzowa jest najpopularniejszym olejkiem eterycznym stosowanym w przemyśle spożywczym dzięki przyjemnemu, orzeźwiającemu smakowi.
 • Z dodatkiem olejku z cytryny i lawendy w równych proporcjach działa antyalergicznie.
 • Olejek miętowy zamienia również zwykłą wodę w orzeźwiający i chłodzący smakołyk. Kiedy letnie upały przytłaczają, dodaj jedną kroplę olejku miętowego z pokrojonymi owocami, np. truskawki lub limonki, aby uzyskać energetyzującą wodę. Olejek miętowy stanowi zdrowy dodatek do każdego napoju, ponieważ pomaga promować zdrowe funkcje oddechowe jednocześnie zmieniając smak napojów.
 • W przypadku stosowania wewnętrznego, Mięta pieprzowa może pomóc w złagodzeniu nudności i choroby lokomocyjnej.
 • Aby odświeżyć oddech i złagodzić niestrawność, umieść kroplę Mięty pieprzowej w ustach lub dodaj jedną lub dwie krople mięty do szklanki wody i wypij.
 • Możesz dodać kroplę Mięty pieprzowej do swojego ulubionego koktajlu, aby odświeżyć smak.
 • Użyj kropli Mięty pieprzowej z cytryną w wodzie, aby uzyskać zdrowe, odświeżające płukanie jamy ustnej.

Olejek miętowy jest stosowany również jako domowy środek do odstraszania pająków. Spróbuj umieścić od jednej do trzech kropli olejku eterycznego na waciku w rogach łazienki, sypialni lub innego pomieszczenia.

  Wydajność fizyczna a Mięta pieprzowa

Czy wiesz, że stosowanie olejku eterycznego z mięty pieprzowej podczas ćwiczeń zwiększa naszą wydajność

 • Badanie sugeruje, że uczestnicy byli w stanie wykonać więcej pompek, biegać szybciej i mieć większą siłę chwytu dzięki rozproszonej mięcie pieprzowej.
 • Kolejne badanie odkryło, że wypicie 0,05 ml olejku miętowego w 500 ml wody poprawiło wydajność ćwiczeń w oparciu o ciśnienie krwi, analizę gazów i częstość oddechów u młodych mężczyzn.
 • Inne badanie wykazało, że inhalacja mięty pieprzowej zmniejsza postrzeganie przez pacjenta zadań fizycznych jako wielkiego wysiłku. Pacjenci czuli, że zadania są łatwiejsze, wymagają mniej wysiłku oraz odczuwali mniejszą frustrację.

Tu kupisz pojedynczy olejek

Olejki, które dobrze komponują się z olejkiem miętowym

Olejek miętowy dobrze łączy się z olejkami eterycznymi: oregano, majeranek, cyprys, eukaliptus, geranium, lawenda, grejpfrut, cytryna, rozmaryn, drzewko herbaciane.

Tu możesz kupić miętę pieprzową:

*Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na doterra.com