Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta pieprzowa – świeżość, energia

Mięta Pieprzowa – Mentha piperita

Mięta pieprzowa ma jeden z tych zapachów, który często wywołuje pozytywną reakcję. Miętę stosowano od stuleci dzięki niesamowitym korzyściom, jakie oferuje – od wspierania zdrowia jamy ustnej i wspomagania oddychania, po neutralizowanie problemów trawiennych. Mówi się również, że mięta pieprzowa wspomaga zdrowe krążenie krwi, co może pomóc w bólach głowy i nudnościach.  Ma również niesamowitą zdolność łagodzenia oparzeń.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest destylowany z liści i kwitnących wierzchołków rośliny. Istnieją prawie dwa tuziny gatunków mięty i setki odmian, które rosną naturalnie w Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej. Mięta pieprzowa to krzyżówka mięty wodnej i mięty o łagodnym smaku, została po raz pierwszy opisana przez szwedzkiego botanika Carla Linneusza w XVIII wieku.

Podstawowym składnikiem olejku z Mięty Pieprzowej jest MENTOL jeden z najbardziej znanych i stosowanych związków terpenowych, który występuje w wysokich stężeniach w kilku odmianach mięty, zwłaszcza mięty kukurydzianej i mięty pieprzowej. Jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości chłodzących i wspomagających oddychanie, wspomagających trawienie, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, orzeźwiających, energetyzujących, poprawiających koncentrację, pobudzających, zmniejszających uczucie napięcia i zmęczenia, odstraszających owady.

Olejki miętowe są sortowane według zawartości obecnego w nich mentolu. Olejki wyższej jakości zawierają więcej mentolu. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej doTERRA pozyskiwany jest w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Pochodzi z roślin zebranych w okresie, kiedy kwitnienie dopiero się zaczyna. Daje to olejek eteryczny o maksymalnej zawartości mentolu.

Ogromny wpływ na jego silne właściwości ma jego JAKOŚĆ. Dzięki odpowiedzialnemu pozyskiwaniu i misternym testom za pomocą metod CPTG z certyfikatem Pure Therapeutical Grade, dōTERRA dokłada wszelkich starań, aby każda butelka olejku eterycznego, w tym Mięta pieprzowa, była bezpieczna i najwyższej jakości. Ten protokół obejmuje serię ścisłych testów, które zapewniają, że olejki eteryczne są wolne od substancji wypełniających lub zanieczyszczeń – dzięki czemu zakupione oleje eteryczne doTERRA są mocne i czyste.

Zastosowania i zalety:

Aromatycznie

 • Jedną z najbardziej charakterystycznych cech olejku z Mięty pieprzowej jest jego silny zapach. Mięta pieprzowa ma pozytywne działanie emocjonalne. Jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia smutku i niepokoju, uspokojenia emocji i łagodzenia napięcia. Wprowadź kilka kropli do dyfuzora. Poprawi to zapach Twojego domu, jednocześnie oczyszczając powietrze.
 • Wdychanie Mięty pieprzowej oczyszcza drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Umieść jedną kroplę w dłoniach, rozetrzyj i wdychaj.

Naukowcy odkryli, że olejek z Mięty pieprzowej miał pozytywny wpływ na funkcje poznawcze podczas wykonywania trudnych zadań umysłowych. Ponadto olejek eteryczny z mięty pieprzowej znacznie zmniejszał zmęczenie poznawcze.

Miejscowo

 • Aby uzyskać poranny zastrzyk energii, po przebudzeniu wetrzyj w skronie olejek miętowy.
 • Przez cały dzień stosuj Miętę pieprzową w formule Touch, aby złagodzić uczucie napięcia głowy, zwiększyć czujność i koncentrację oraz zmniejszyć uczucie niepokoju.
 • Kojące składniki zawarte w olejku miętowym sprawiają, że jest on pożądanym olejkiem do masażu. Spróbuj dodać olejku miętowego do masażu i ciesz się przyjemnym uczuciem chłodzenia. Świetnym połączeniem w masażu z mięty pieprzowej jest lawenda. Ta kombinacja wywoła optymalne kojące odczucia, które dodadzą każdemu masażowi.
 • Obniża gorączkę po zastosowaniu miejscowym na kark, kręgosłup i stopy.
 • Po nałożeniu na stopy uśmierza ból stóp.
 • Dodaj olejek miętowy do szamponu lub odżywki w celu stymulującego masażu włosów, który zapewni odprężenie skóry głowy.

Wewnętrznie

 • Wspaniały smak olejku z Mięty pieprzowej sprawia, że ​​jest popularnym olejkiem do spożywania wewnętrznego. W rzeczywistości mięta pieprzowa jest najpopularniejszym olejkiem eterycznym stosowanym w przemyśle spożywczym dzięki przyjemnemu, orzeźwiającemu smakowi.
 • Z dodatkiem olejku z cytryny i lawendy w równych proporcjach działa antyalergicznie.
 • Olejek miętowy zamienia również zwykłą wodę w orzeźwiający i chłodzący smakołyk. Kiedy letnie upały przytłaczają, dodaj jedną kroplę olejku miętowego z pokrojonymi owocami, np. truskawki lub limonki, aby uzyskać energetyzującą wodę. Olejek miętowy stanowi zdrowy dodatek do każdego napoju, ponieważ pomaga promować zdrowe funkcje oddechowe jednocześnie zmieniając smak napojów.
 • W przypadku stosowania wewnętrznego, Mięta pieprzowa może pomóc w złagodzeniu nudności i choroby lokomocyjnej.
 • Aby odświeżyć oddech i złagodzić niestrawność, umieść kroplę Mięty pieprzowej w ustach lub dodaj jedną lub dwie krople mięty do szklanki wody i wypij.
 • Możesz dodać kroplę Mięty pieprzowej do swojego ulubionego koktajlu, aby odświeżyć smak.
 • Użyj kropli Mięty pieprzowej z cytryną w wodzie, aby uzyskać zdrowe, odświeżające płukanie jamy ustnej.

Olejek miętowy jest stosowany również jako domowy środek do odstraszania pająków. Spróbuj umieścić od jednej do trzech kropli olejku eterycznego na waciku w rogach łazienki, sypialni lub innego pomieszczenia.

Olejki, które dobrze komponują się z olejkiem miętowym

Olejek miętowy dobrze łączy się z olejkami eterycznymi: oregano, majeranek, cyprys, eukaliptus, geranium, lawenda, grejpfrut, cytryna, rozmaryn, drzewko herbaciane.

*Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na doterra.com