Czyste olejki eteryczne doTERRA dzięki testom jakości CPTG

Czyste olejki eteryczne doTERRA dzięki testom jakości CPTG

Czyste olejki eteryczne doTERRA dzięki testom jakości CPTG

Testy jakości CPTG

Czystość olejku eterycznego jest jego najważniejszą cechą. Olejek eteryczny, który nie jest czysty, oznacza, że ​​ryzykujesz przedostanie się do organizmu zarazków, metali ciężkich lub domieszek, które mogą wywołać podrażnienia, niepożądane skutki, a nawet chorobę.

Na świecie nie funkcjonuje jeden ogólny standard jakości dla olejków eterycznych ani żadna oficjalna jednostka certyfikująca. Dlatego firma dōTERRA stworzyła własny niezwykle rygorystyczny standard kontroli jakości CPTG  (Certified Pure Therapeutic Grade­)  polegający na poddaniu każdej partii olejków eterycznych szeregowi analiz laboratoryjnych. Jego celem jest zagwarantowanie czystości i skuteczności terapeutycznej dystrybuowanych olejków.

Proces CPTG potwierdza, że ​​w olejkach eterycznych nie ma dodanych wypełniaczy, składników syntetycznych ani szkodliwych zanieczyszczeń, które zmniejszyłyby ich skuteczność.

dōTERRA idzie nawet o krok dalej, poddając wszystkie swoje produkty i opakowania szeregowi testów, aby zapewnić długi i efektywny okres przydatności do spożycia. Protokół ten zapewnia moc, czystość i konsystencję każdej partii olejków.

Przed CPTG ® 

Odpowiednie metody uprawy, zbioru i destylacji są również kluczowe dla utrzymania czystości. Złe praktyki produkcyjne i rozwój odmian syntetycznych olejków eterycznych sugerują, że niemożliwe jest dokładne zidentyfikowanie czystego olejku eterycznego bez analizy naukowej. Odpowiednia analiza składników olejku eterycznego jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej szczegółowych aspektów zapewniania jakości.

Wiedza o tym, który z wielu różnych gatunków danej rośliny zapewni najgłębsze terapeutyczne korzyści zdrowotne, jest pierwszym krokiem do wyprodukowania olejku eterycznego najwyższej jakości. Opierając się na wiedzy botaników, chemików i praktyków odnowy biologicznej, materiały roślinne są starannie dobierane pod kątem ich naturalnych stężeń aktywnych związków aromatycznych.

Pielęgnacja roślin w najkorzystniejszym środowisku oraz ostrożne zbieranie i transportowanie materiału roślinnego do przetworzenia zapewnia optymalny plon czystych i silnych olejków eterycznych.  Rozciągająca się na kontynentach całego świata ekskluzywna sieć hodowców i zbieraczy dōTERRA to eksperci w uprawie roślin specyficznych dla przemysłu olejków eterycznych.

 CPTG ®

Kontrola jakości CPTG obejmuje 3 etapy i  rozpoczyna się tuż po destylacji, każdy olej jest sprawdzany pod kątem składu chemicznego.

Druga seria testów jest przeprowadzana w zakładzie produkcyjnym, aby upewnić się, że to, co zostało destylowane i przetestowane, jest tym samym olejkiem eterycznym, który został dostarczony.

Trzecią serię badań przeprowadza się po napełnieniu butelek olejkiem, żeby wykluczyć jakiekolwiek zanieczyszczenia lub nieoczekiwane zmiany, które mogły wystąpić podczas tego procesu i mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość, trwałość i właściwości olejku.

Protokół jakości CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) obejmuje następujące testy:

  • Testy organoleptyczne
  • Testy mikrobiologiczne
  • Chromatografia gazowa
  • Spektrometria mas
  • Spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR)
  • Testowanie chiralności
  • Analiza izotopowa
  • Testowanie metali ciężkich

W przeszłości chromatografia gazowa była wystarczająca do identyfikacji poszczególnych składników olejku eterycznego. Jednak w miarę powstawania bardziej wyrafinowanych metod opracowywania syntetycznych olejków eterycznych potrzebne były dalsze metody walidacji. Z biegiem czasu opracowano dodatkowe metody testowania, takie jak spektroskopia mas, analiza chiralna, skanowanie FTIR, analiza izotopów węgla i inne, aby dokładniej zidentyfikować każdy składnik olejku eterycznego.

Testy organoleptyczne

Testy organoleptyczne obejmują ludzkie zmysły: wzrok, węch, smak i dotyk . Dla doświadczonych destylatorów zmysły są używane jako pierwsza linia testów jakości, aby dostarczyć natychmiastowych wskazówek dotyczących akceptowalności produktu. Olej o nietypowym zapachu, nierównomiernej konsystencji lub dziwnym kolorze natychmiast mówi destylatorowi, że coś jest nie tak. Często testy te są wykorzystywane jako wstępna kontrola jakości przed przeprowadzeniem jakichkolwiek innych testów.

Badania mikrobiologiczne

Testy mikrobiologiczne obejmują analizę partii olejków eterycznych pod kątem obecności mikroorganizmów niebezpiecznych biologicznie, takich jak grzyby, bakterie, wirusy i pleśń. Proces obejmuje pobranie próbki, a następnie dodanie tej próbki do sterylnej pożywki hodowlanej w zamkniętej szalce lub płytce. Próbkę inkubuje się przez pewien czas, a następnie obserwuje się wzrost drobnoustrojów. Ten test jest wykonywany na produkcie wprowadzanym do zakładu produkcyjnego i na gotowych produktach przed dystrybucją, aby upewnić się, że produkt nie został zanieczyszczony podczas procesu napełniania.

Chromatografia gazowa i analiza spektrometrii mas (GC / MS)

W chromatografii gazowej olejek eteryczny jest odparowywany i przepuszczany przez długą kolumnę w celu rozdzielenia olejku na poszczególne składniki. Każdy składnik będzie przemieszczał się przez kolumnę z różną prędkością, w zależności od jego masy cząsteczkowej i właściwości chemicznych, i jest mierzony, gdy opuszcza kolumnę. Korzystając z tej metody testowania, analitycy kontroli jakości mogą określić, które związki są obecne w badanej próbce .

Spektrometria mas jest używana razem z chromatografią gazową w celu  dokładniejszego określenia składu olejku eterycznego . W spektrometrii mas składniki wcześniej rozdzielone przez GC są jonizowane i wysyłane przez szereg pól magnetycznych. Na podstawie masy cząsteczkowej i ładunku można określić ilość każdego składnika, co zapewnia dodatkowe informacje na temat siły działania olejku eterycznego.

Spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera

Spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) jest przeprowadzana w celu zapewnienia mocy i stałej jakości partii olejku eterycznego . Ta metoda testowania identyfikuje składniki strukturalne związków olejków eterycznych. Podczas skanowania FTIR przez próbkę olejku eterycznego przepuszczane jest światło podczerwone o różnych częstotliwościach i mierzona jest ilość światła pochłoniętego przez próbkę. Jakość próbki jest określana przez porównanie wyników odczytu FTIR z historyczną bazą danych z wzorcami absorpcji próbek wysokiej jakości.

Testowanie chiralności

Chiralność – słowo pochodzące od greckiego słowa „ręka”, to termin używany do opisania trójwymiarowej orientacji cząsteczki. Tak jak masz dwie ręce, cząsteczki chiralne istnieją w dwóch formach, rozróżnianych jako prawa lub lewa ręka. Możesz wizualizować tę zasadę patrząc na swoje ręce; umieszczone obok siebie są swoimi lustrzanymi odbiciami. Jednakże, gdy są umieszczone jeden na drugim, bez względu na to, jak je obrócisz, nie możesz ich dokładnie ustawić. W cząsteczkach każda „ręka” ma inne właściwości chemiczne, co wpływa na ich fizjologiczne interakcje w organizmie. Jedna ręka jest wykonana głównie w naturze. Jednak w środowisku laboratoryjnym stosunek cząsteczek prawo- do leworęcznych wynosi zawsze 50/50 ze względu na ich podobieństwa strukturalne. Stosunek składników prawoskrętnych do lewoskrętnych można określić za pomocą specjalnego rodzaju chromatografii gazowej. Chociaż nie jest to powszechnie wykonywane na zasadzie „partia po partii”, ta metoda testowania jest stosowana w celu upewnienia się, że nie ma elementów syntetycznych.

Analiza izotopowa

Materia składa się z malutkich chemicznych cegiełek zwanych pierwiastkami. Chociaż istnieją dziesiątki pierwiastków, każdy z nich jest inny ze względu na zawarte w nim protony. Czasami element może istnieć w więcej niż jednej stabilnej formie, jeśli ma mniej lub więcej neutronów – pierwiastki wówczas nazywane są izotopami. Węgiel występuje w dwóch stabilnych izotopach, węgiel-12 (6 protonów i 6 neutronów) i węgiel-13 (6 protonów i 7 neutronów). Ponieważ olejki eteryczne są związkami organicznymi, składają się głównie z atomów węgla i będą miały określony stosunek izotopów węgla-12 do węgla-13. Ten stosunek różni się w zależności od lokalizacji na całym świecie.

Za pomocą specjalnego rodzaju spektroskopii mas można określić, jakie izotopy są obecne w składniku olejku eterycznego i w jakich ilościach . Jeśli pochodzi z tego samego miejsca, każdy składnik olejku eterycznego powinien mieć taki sam stosunek izotopów. Jeśli dany składnik ma profil izotopowy inny niż pozostałe składniki, analityk ds. Kontroli jakości będzie wiedział, że olej zawiera zafałszowanie.

Testowanie metali ciężkich

Testy metali ciężkich pokazują zawartość metali ciężkich w olejku eterycznym. Odpowiednio destylowane olejki eteryczne nie powinny zawierać metali ciężkich. Testy ICP-MS wykorzystują wysokoenergetyczne medium zwane plazmą sprzężoną indukcyjnie (ICP) do jonizacji próbki. Następnie próbkę przepuszcza się przez spektroskop masowy, który rozdziela próbkę na części elementarne i dostarcza informacji o tym, które pierwiastki są obecne i w jakich ilościach.

Dzięki tej serii testów możemy być pewni, że nasze oleje są bezpieczne, gdy są używane zgodnie z zaleceniami i pozostaną takie przez cały okres ich przydatności do spożycia.

dōTERRA skrupulatnie testuje jakość, dzięki czemu możesz mieć pewność, że każda butelka oleju, którą otwierasz, jest naprawdę „darem ziemi”.

Na koniec każdy z nas może powiedzieć SPARWDZAM! 

Chcesz przekonać się na własne oczy o czystości olejków doTERRA? Każda butelka oleju doTERRA posiada identyfikator jakości. Użyj numeru identyfikacyjnego na spodzie butelki, aby wyświetlić wyniki testów niezależnego laboratorium dla tej partii olejku, klikając poniżej:

Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na www.doterra.com