Zanieczyszczenie i zafałszowanie olejków eterycznych

Zanieczyszczenie i zafałszowanie olejków eterycznych

Zanieczyszczenie i zafałszowanie olejków eterycznych

Czystość olejku eterycznego jest jego najważniejszą cechą. Używanie olejku eterycznego, który nie jest czysty, oznacza, że ​​narażasz się na zarazki, tworzywa sztuczne, metale ciężkie lub inne zanieczyszczenia dostające się do twojego ciała. Mogą one powodować podrażnienia, działania niepożądane, a nawet choroby.

Skąd więc wiesz, czy olejek eteryczny jest czysty? Odpowiedź jest prosta: testowanie. Czystość i testowanie idą w parze, ponieważ testowanie potwierdza czystość i moc. Testy jakości zapewniają, że każda butelka olejku eterycznego zawiera 100% czyste i lotne związki aromatyczne dla maksymalnej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Zapotrzebowanie rynku na olejki eteryczne nadal rośnie, podobnie jak zanieczyszczenie i zafałszowanie. Zarówno zanieczyszczone, jak i zafałszowane oleje powodują, że produkty są nieczyste, mniej skuteczne, a potencjalnie nawet niebezpieczne. Testy jakości pomagają zidentyfikować i wykryć skażenie i zafałszowanie, zanim wyrządzą komuś krzywdę.

 

 

 

ZANIECZYSZCZENIE

Zanieczyszczenie jest często – pomimo konotacji tego słowa – niezamierzone. Dzieje się tak, gdy zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, tworzywa sztuczne i pestycydy, nie zostają złapane i usunięte podczas procesu destylacji lub łańcucha dostaw. Na szczęście stosunkowo łatwo jest wykryć skażenie za pomocą podstawowych metod testowych.

PRZYCZYNY ZANIECZYSZCZENIA

Może się to zdarzyć na kilka różnych sposobów. Jeśli sprzęt do destylacji lub ekspresji nie zostanie wyczyszczony między partiami. Wysokiej jakości instalacje destylacyjne posiadają ścisłe protokoły czyszczenia, aby uniknąć tego rodzaju zanieczyszczenia. Oprócz zanieczyszczonego sprzętu, zanieczyszczenie może często wystąpić z powodu braku zasobów lub odpowiedniego sprzętu.

Zanieczyszczenia można wprowadzać podczas procesu wzrostu rośliny, na przykład podczas rozpylania pestycydów na roślinę lub obecności metali ciężkich w glebie. Po drodze olejki eteryczne mogą być narażone na działanie innych substancji i syntetycznych chemikaliów, takich jak chloropary, które są chemikaliami stosowanymi w farbach, środkach zmniejszających palność, smarach i innych produktach. Zanieczyszczenia można uniknąć, dokładnie monitorując proces od początku do końca.

CZYM JEST FAŁSZOWANIE

 

Fałszowanie to celowe włączenie szkodliwych substancji – naturalnych lub syntetycznych, które wpływają na bezpieczeństwo lub skuteczność produktu. Można je znaleźć w olejkach eterycznych, a także w żywności, kosmetykach, paliwie i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Powszechne praktyki fałszowania obejmują dodawanie izolowanych aromatycznych chemikaliów, zastępowanie lub dodawanie mniej kosztownych olejów, rozcieńczanie inną substancją lub dodawanie syntetycznych chemikaliów. W przeciwieństwie do zanieczyszczenia, fałszowanie olejków eterycznych nie dzieje się przypadkowo. Zanieczyszczenie oleju wymaga celowego planowania i niestety może być trudne do wykrycia. Testy podstawowe nie zawsze mogą wykryć fałszowanie, a niewytrenowane oko zwykle tego nie widzi.

DLACZEGO FAŁSZUJE SIĘ OLEJKI

 

Niektóre olejki eteryczne są celowo zafałszowane w celu zwiększenia zysków firmy poprzez obniżenie kosztów i zwiększenie podaży. Czyste olejki eteryczne mogą być kosztowne w produkcji, a pozbawieni skrupułów dostawcy mogą próbować obniżyć koszty poprzez dodanie innych substancji do olejków eterycznych.

Fałszowanie olejków eterycznych dramatycznie wzrasta, ponieważ popyt znacznie przewyższa podaż.

Można to zrobić przez:

  • rozcieńczenie olejem roślinnym
  • dodanie syntetycznych chemikaliów, które zostały wytworzone sztucznie
  • dodanie tańszych olejków cassia zamiast droższego cynamonu lub lawenda kolczasta zamiast lawendy. Olej z trawy cytrynowej jest powszechnie produkowany i dość niedrogi. Jest podobny do olejku melissa, który jest jednym z najrzadszych i najcenniejszych olejków eterycznych. Można przekonać kogoś, kto nie jest przeszkolony, że olejek z trawy cytrynowej jest olejem z melisy, a następnie sprzedać go za kilkukrotnie wyższą cenę.

FAŁSZOWANIE MOŻE ZDARZYĆ SIĘ W KAŻDYM PUNKCIE W PROCESIE

 

Fałszowanie jest zwykle wynikiem pośredników. Często niezbędna firma może nawet nie wiedzieć, że sprzedawane przez nią oleje są zafałszowane. Kupują od zaufanego brokera, nie zdając sobie sprawy z tego, że zostali oszukani, ponieważ nie mają zasobów ani wiedzy specjalistycznej, aby przetestować najbardziej wyrafinowane rodzaje fałszowania. Nieświadomie i niewinnie reklamują swoje oleje jako w 100% czyste, a w rzeczywistości tak nie jest.

 

  1. FAŁSZOWANIE ZA POMOCĄ ZWIĄZKÓW NATURALNYCH

 

Jednym z najtrudniejszych rodzajów fałszowania do wykrycia jest dodanie naturalnych izolowanych lotnych związków organicznych. Naturalne izolaty to związki chemiczne obecne w roślinach od samego początku, ale zostały wyizolowane i usunięte z ich naturalnego źródła, a następnie dodane do oleju. Ktoś mógłby również wyizolować, powiedzmy, linalool z niedrogiego oleju, takiego jak drewno ho, a następnie dodać go do droższego oleju, takiego jak palisander. Na przykład alfa-pinen można ekstrahować z terpentyny w drewnie sosnowym, a następnie dodać do niezbędnego olejku, który naturalnie zawiera alfa-pinen, jak kadzidło. Turpen-Tine jest produktem ubocznym przemysłu papierniczego. Alfa-pinen łatwo się z niego wydobywa, co stanowi naturalne źródło alfa-pinenu (z drzew), które jest następnie dodawane do kadzideł. Kadzidło jest 45–50 razy droższe niż alfa-pinen izolowany z terpentyny. Wykrywanie tego rodzaju zafałszowania wymaga wykwalifikowanego chemika, który ma znaczące doświadczenie w analizowaniu olejków eterycznych i ogromną bazę danych zbudowaną przez lata analizy tysięcy próbek. Niewiele firm ma te dwa ważne zasoby.

2. MIESZANIE I SUBSTYTUCJE

Niektóre olejki eteryczne są tańsze niż inne, więc producenci mogą mieszać dwa lub więcej  aby obniżyć koszty. Przykładem tego jest dodanie lawendy do olejku esencjonalnego lawendy. Możliwe jest również, że zastąpiono tańszy olej; na przykład ktoś może ukryć olej z kasji jako olej cynamonowy. Bez testów na poziomie eksperckim tego rodzaju zafałszowania są trudne do wykrycia.

3. ZAFAŁSZOWANIE Z OLEJEM NOŚNIKOWYM

Inną metodą zafałszowania jest dodanie oleju nośnikowego, takiego jak olej rycynowy lub olej kokosowy. W niektórych przypadkach firma może wstępnie rozcieńczyć olejek eteryczny olejem nośnym dla tych, którzy chcą uniknąć wrażliwości skóry. Jest to powszechne i nie jest uważane za fałszowanie, ponieważ firma zachowuje przejrzystość w odniesieniu do zawartości butelki. Fałszowanie polega na dodaniu oleju nośnego do olejku eterycznego i niewymienieniu go na etykiecie, co sprawia, że ​​konsumenci myślą, że otrzymują olej nierozcieńczony.

Na przykład olej rycynowy można dodawać do kadzideł lub paczuli w małych ilościach, dzięki czemu produkcja jest tańsza. Chociaż obniża to koszty, jest mylące. Ktoś może pomyśleć, że używa czystego olejku z kadzidła, podczas gdy w rzeczywistości ich butelka zawiera dużą ilość oleju nośnego, który po prostu wygląda jak kadzidło.

 

4. FAŁSZOWANIE Z SYNTETYCZNYMI ZWIĄZKAMI

 

Jednym z najbardziej niepokojących rodzajów zafałszowań jest dodanie syntetycznych związków, ponieważ mogą być one szczególnie szkodliwe. Niektóre naturalnie występujące lotne związki są łatwo syntetyzowane w laboratorium. Karwon (główny składnik mięty ogrodowej) i karwakrol (główny składnik oregano) można syntetyzować z limonenu. Syntetyczne związki podobne do ich naturalnych odpowiedników można łatwo wytwarzać ze zwykłych produktów naftowych. Istnieją miliony ton odrzuconych produktów ubocznych z przemysłu naftowego. Z tych odpadowych produktów ubocznych można pozyskać np. fenole, które pochodzą z gazu i ropy naftowej, a poprzez proste procesy chemiczne przekształcić je w prawie każdy składnik chemiczny.

WINTERGREEN

 

Olejek eteryczny Wintergreen jest trudny do wyprodukowania i nierzadko trzeba płacić kilkaset dolarów za kilogram oryginalnego wintergreen. Wiedząc, że olejek wintergrinowy jest prawie całkowicie salicylanem metylu, niektórzy producenci kupują syntetyczny salicylan metylu za mniej niż 10 USD za kilogram i mieszają go z niewielkimi ilościami oryginalnego olejku wintergrinowego, aby sprzedawać go jako „czysty” wintergrinowy. Pachnie dokładnie tak samo ale dzięki datowaniu węglowemu można stwierdzić, że nie jest to czysty wintergreen. Ponieważ został wyprodukowany z produktów naftowych, datowanie węgla pokaże, że ma on właściwie siedem milionów lat, co oczywiście jest zbyt stare, aby pochodziło z rośliny wintergreen. Testy wykażą również brak naturalnie występujących monoterpenów wraz z możliwymi do zidentyfikowania markerami, ponownie potwierdzając, że jest to produkt uboczny ropy naftowej, a nie czysty wintergreen.

LAWENDA

Innym olejem często fałszowanym syntetycznymi związkami jest lawenda. Jest tak, ponieważ octan linalilu naturalnie występuje w lawendzie w dużych ilościach, a syntetyczny octan linalilu jest łatwym do wytworzenia związkiem. Przekształcenie niewielkiej ilości prawdziwego olejku lawendowego w dużą ilość zafałszowanego oleju to prosta kwestia dodania związku syntetycznego. Niektóre olejki eteryczne, takie jak neroli i ylang-ylang, można całkowicie zrekonstruować za pomocą syntetycznych związków. Tworzenie syntetycznych związków nieuchronnie pozostawia markery lub zanieczyszczenia pochodzące z materiału wyjściowego. Te markery mogą pozostać niezauważone przez nieprzeszkolonego chemika lub chemika, który nie korzysta z solidnej bazy danych z obecnymi standardami chemicznymi.